Czas: 3 minuty
W skrócie:
- Każdy właściciel ogrodu z pewnością chciałby, aby jego przestrzeń była czysta i estetyczna, a przy tym bezpieczna zarówno dla domowników, jak i dla zwierząt.
- Istnieją rośliny, które możesz z łatwością posadzić w swoim ogrodzie, a których zapachy skutecznie odstraszają zwierzęta.
- Bezpańskie zwierzęta mogą być nosicielami wielu chorób, aby zniechęcić je do odwiedzin na Twojej działce, możesz zastosować naturalne lub sztuczne środki odstraszające.
Koty to zwierzęta z natury czyste, co oznacza, że mają wrodzoną potrzebę zakopywania własnych ekskrementów i moczu. Z tego powodu łatwo nauczyć je korzystania z kuwet zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Posiadając ogród, zastanówmy się, czy mamy miejsce, które można przeznaczyć na toaletę kota. Wysypanie piachu bądź drobnego żwiru w oddalonej części ogrodu zminimalizuje pojawianie się nieczystości w innych miejscach naszej posesji, w tym – w dziecięcej piaskownicy. Warto wiedzieć, że miejsca do których szczególnie chcemy zachęcić koty możemy obsadzić kocimiętką, kozłkiem lekarskim lub miętą. Ich zapach skutecznie wabi koty.
Jeśli pomimo posiadania toalety, koty nadal brudzą w miejscach, z których korzystają dzieci lub naszą posesje odwiedzają obce zwierzęta– należy podjąć inne środki. Istnieje kilka metod odstraszania – ważne, aby wykorzystać te, które są bezpieczne dla zwierząt – nie wyrządzają im krzywdy a jedynie zniechęcają je do chodzenia po naszym terenie.

Metody naturalne
Do naturalnych sposobów walki z wizytami czworonogów w miejscach niepożądanych jest obsadzenie ich roślinami, które za sprawą swojego zapachu skutecznie je odstraszają. Rośliny te są bezpieczne dla dzieci i z powodzeniem możemy obsadzić nimi strefy zabaw. Należą do nich:
- Bodziszek bałkański zwany też korzeniastym (Geranium macrorrhizum) – działają szczególnie na koty
- Lawęda wąskolistna (Lavandula angustifolia) – działają szczególnie na koty
- Coleus canina – bylina posiadająca zdolność do odstraszania zarówno kotów jak i psów.
- Kocanka włoska (Helichrysum italicum)
- Ruta zwyczajna (Ruta graveolens)
Warto wspomieć o rucie zwyczajnej (Ruta graveolens) Wykazuje ona bardzo wysoką skuteczność w odstraszaniu czworonogów, lecz jest to roślina, której sok oraz olejki eteryczne w kontakcie ze skórą mogą wywoływać uczulenia, dlatego nie jest polecana do nasadzeń w bezpośrednim sąsiedztwie bawiących się dzieci. Decydując się na nią, zasiejmy ją w mało uczęszczanych miejscach ogrodu lub za ogrodzeniem.
Innym, sposobem walki z niechcianymi gośćmi jest użycie działek lub zraszaczy wodnych. Odstraszacze te, wyposażone są w fotokomórkę aktywowaną ruchem. Po wykryciu zbliżającego się zwierzęcia, rozpryskują w kierunku intruza wodę, w celu jego odstraszenia. Urządzenia takie są stosunkowo tanie i proste w obsłudze – zwykle wystarczy podłączyć je do zwykłego węża ogrodowego.
Dodatkowo, warto wiedzieć, że koty nie lubią zapachu cytrusów. Rozrzucanie skórek pomarańczt czy cytryn, w miejscu które kot szczególnie sobie upodobał – np. grządkach kwiatowych lub warzywnych – może skutecznie zniechęcić go do buszowania.

Metody sztuczne
Kolejnym sposobem walki z czworonogami jest wykorzystanie dedykowanych preparatów chemicznych. Są to zazwyczaj granulki do rozsypywania lub środki w sprayu. Zwykle są to kombinacje olejków eterycznych silnie działające na zwierzęcy węch. Mają one za zadanie eliminowanie niewłaściwych nawyków i przyzwyczajeń zwierząt. Minusem tego rozwiązania jest konieczność częstego powtarzania zabiegu. Preparaty szybko parują i tracą swoje właściwości po opadach deszczu.
Ostatnim rozwiązaniem o którym chcemy wspomnieć jest użycie odstraszaczy ultradźwiękowych. Ich działanie polega na emisji modulowanych ultradźwięków, o szczególnie nieprzyjemnych dla czworonogów częstotliwościach. Jest to rozwiązanie trwałe i bezpieczne, szczególnie polecane osobom mającym uporczywy problem z bezpańskimi zwierzętami na swoim terenie. Nadajniki zwykle wyposażone są we własne źródło prądu – baterie lub panel słoneczny i działają samoobsługowo. Emitowane przez nadajniki dzwięki są niesłyszalne dla ludzi, a czworonogom nie wyrządza krzywdy. Należy mieć jednak na uwadze, że inne zwierzęta zamieszkujące naszą posesję mogą odczuwać dyskomfort gdy urządzenie jest włączone – mowa tu głównie o ptakach. Warto dodać, że gryzonie również są podatne na działanie ultradźwięków – w rezultacie, z naszej działki mogą wyprowadzić się również krety, myszy czy ryjówki.
Mamy wybór – ważna jest też konsekwencja
Skuteczne zniechęcenie psów i kotów do brudzenia w ogrodzie nie musi oznaczać stosowania szkodliwych chemikaliów. Wykorzystanie roślin odstraszających, naturalnych metod, takich jak cytrusy czy wodne działka, a także nowoczesnych urządzeń ultradźwiękowych pozwala na utrzymanie porządku w ogrodzie w sposób bezpieczny i przyjazny dla zwierząt. Odpowiedni dobór metod zależy od indywidualnych potrzeb, jednak przy systematycznym stosowaniu takich środków, nasza działka z pewnością stanie się mniej atrakcyjna dla niepożądanych gości.
