Czas: 3 minuty
W skrócie:
- Jeśli musisz położyć dziecko w łóżku dla dorosłych, zwiń koc w wałek i stwórz dziecku bezpieczną strefę, w której maluszek nie będzie narażony na ryzyko upadku z łóżka i zakleszczenia pomiędzy ramą łóżka a materacem.
- Ze strefy bezpiecznej usuń miękkie poduszki i kocyki, tak aby wyeliminować ryzyko uduszenia się dziecka.
- Dziecko śpiące na łóżku dla dorosłych wymaga stałego nadzoru. Gdy musisz pozostawić dziecko bez opieki na dłuższą chwilę, rozważ, czy bezpieczniejsze nie będzie rozłożenie miękkiego koca na podłodze.
Przykład wypadku:
15 stycznia 2019 roku, 7 miesięczna dziewczynka udusiła się w wyniku zakleszczenia między materacem, a ramą łóżka. Nad ranem ojciec dziewczynki zauważył zakleszczone dziecko, które nie dawało oznak życia. Natychmiast wezwał pogotowie. Niestety pracownicy służby medycznej stwierdzili zgon dziecka na miejscu.
Dlaczego łóżka dla dorosłych mogą być niebezpieczne dla niemowląt?
Według dostępnych badań i statystyk wypadkowości wśród dzieci, łóżka stwarzają niebezpieczeństwo zarówno upadku, jak i uduszenia się dziecka. Ze względu na powszechność tego typu mebli w domu ilość wypadków z udziałem łóżek dla dorosłych jest bardzo duża. Większości z nich można jednak uniknąć pod warunkiem, że jesteśmy świadomi zagrożeń, które łóżka dla dorosłych stwarzają naszym dzieciom.

Typowe niebezpieczeństwa związane z łóżkami dla dorosłych
- Upadek dziecka z łóżka na podłogę,
- Przygniecenie głowy dziecka przez śpiącą osobę dorosłą – szczególnie niebezpieczne dla niemowlaków, czy noworodków,
- Zakleszczenie się dziecka pomiędzy ramą łóżka, a ścianą lub innymi przedmiotami np.: meblami;
- Zakleszczenie się dziecka pomiędzy ramą łóżka a materacem,
- Uduszenie się poprzez upadek dziecka z łóżka na miękkie materiały np.: porzucone ubrania, folie itd. Tu niebezpieczeństwo wynika z faktu, że niemowlaki leżące po upadku na brzuchu nie są w stanie samodzielnie podnieść głowy
Jak bezpiecznie położyć dziecko w łóżku dla dorosłych?
- Małe dziecko kładź zawsze do snu na plecach, a nie na brzuchu.
- Sprawdź czy materac dobrze przylega do ramy łóżka.
- Usuń z łóżka wszelkie zbędne rzeczy i przedmioty, którymi dziecko może się udusić: luźne ubrania, sznurki, folie, zabawki, miękkie poduszki, miękkie koce.
- Umieść z obu stron łóżka dywaniki, które w razie potrzeby zneutralizują upadek (zwróć uwagę, że nie może być to np.: miękka kołdra, gdyż niemowlę może się w niej udusić nie mogąc samodzielnie podnieść głowy).
- Pozostaw włączoną nianię elektroniczną tak, aby słyszeć, gdy Twoje dziecko porusza się w trakcie snu lub płacze.
Praktyczne porady
- Dziecko, które zaczyna poruszać się samodzielnie, postaraj się jak najszybciej nauczyć bezpiecznego schodzenia z wysokiego łóżka. Bezpiecznego, to znaczy tyłem. Ćwicz tę umiejętność u dziecka, pozwoli to wyeliminować ryzyko upadków również ze schodów czy krzeseł.
- Jeśli to możliwe, dziecko poniżej 2 lat umieszczaj do spania w łóżeczku dla dzieci według zasady: śpimy w tym samym pokoju, ale nie w tym samym łóżku. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego dziecka.
- Jeśli potrzebujesz stałego, bliskiego kontaktu z dzieckiem, szczególnie nocą (bo np. karmisz) rozważ ustawienie przy swoim łóżku – dziecięcego łóżeczka dostawnego. To bardzo bezpieczne i praktyczne rozwiązanie.
